Nyár, buli, koncertek…
A nyár a pihenés és a kikapcsolódás időszaka. Ehhez sokaknak szervesen hozzátartozik egy-egy jó buli: koncert, utcabál, diszkó, házibuli. Ezzel nincs is gond, ez mindenkinek jár. De akár buli közben is tehetünk azért, hogy ne károsodjon a fülünk.
Mire kell figyelni és hogyan óvhatjuk meg a hallásunkat?
Orvosok szerint különösen a magas hangok terhelik túl a belső fület. Ez vezet sokszor ahhoz az érzéshez, mintha vatta lenne a fülünkben vagy ha sípol a fülünk. Ilyenkor a fület pihentetni kell.
A diszkókban 90 és 110 decibel közötti a hangerősség. Ez huzamosabb ideig megterhelő a fül számára.
Összehasonlításképp: ha egy teherautó elhúz mellettünk nagy sebességgel, az is kb. 90 decibel. És azt is kellemetlennek érezzük, ugye? Pedig az egy pillanat alatt lezajlik.
Ha esetenként koncertre, diszkóba járunk, az még nem okoz halláskárosodást. De ha tehetjük, pihentessük közben a fülünket. Koncerten nem mindig megoldható, de ha diszkóban vagyunk, menjünk ki időnként, keressünk csendesebb helyet pár percre. Ott jobban lehet beszélgetni is. Ha épp olyan zene megy, ami nem tetszik annyira, akkor ne a benti nagy zajban üljünk le. Ezenkívül kaphatók már olyan füldugók, melyeket ilyen alkalommal viselhetünk, így tudjuk csökkenteni a fülünkbe jutó folyamatos zajt.
Aki azonban ilyen helyen dolgozik, annak nehezebb a dolga, hiszen folyamatosan nagy terhelésnek vannak kitéve a hallószőrei.
A helyzet pedig az, hogy a halláskárosodás nem azonnal jelentkezik, hanem van, hogy csak évek múlva. Így nyugodtan dolgozunk az adott helyen, hisz úgy tűnik, semmi baja a hallásunknak. Ez azonban csalóka. Ha megtehetjük, előzzük meg ezt a problémát füldugóval.
A rendszeres hallásvizsgálat pedig ilyenkor – és a munka utáni években is – elengedhetetlen.