Pára a hallókészülék csőben – a jelenség, ami a hallásvesztés velejárója

Az utóbbi napokban biztosan észrevetted már, hogy pici vízgyöngyök ülnek meg a hallókészüléked csövében, ami a fülillesztékedet és a gépházat köti össze. Lehet, hogy átsuhant rajtad, hogy miért pont most telepedtek meg ott, vagy hogy mit kellene csinálnod vele. Ki kellene rázni onnan? Vagy nem lesz semmi baj?

Most tiszta vizet öntünk ebbe a pohárba is!

A pára légnemű halmazállapotú víz a levegőben, ami a hőmérséklet változásától függően változhat szilárddá vagy folyékonnyá. Pára formájában azonban jelen van körülöttünk, elfoglalja a teret, és hatással van az őt körülvevő környezetre: nedvességet képez, kicsapódik, kikristályosodik.

Pára a hallókészülék csőben - a jelenség, ami a hallásvesztés velejárója

Forrás: Unsplash

A körülöttünk lévő levegő azonban korlátozott mennyiségben képes a nedvességet megkötni. A hideg levegő kevesebb, a meleg levegő több nedvességet képes felvenni, és amikor a levegő páratartalma eléri azt a szintet, amit be tud fogadni, a felesleget leadja: ezt nevezzük a pára lecsapódásának.

Ez történik például a szemüvegen is, amikor a kinti hidegből belépünk egy meleg helyiségbe.

Ekkor ugyanis a helyiségben lévő levegő egy része, amelyik a szemüveggel érintkezik, lehűl. Így nem képes megtartani azt a páramennyiséget, ezért az lecsapódik a hidegebb felületre – a szemüveg lencséjére.

Ez a folyamat felelős a hallókészülék csövében képződő páracseppekért is.

Igaz, hogy a szemüveg felületén képződő pára egy idő után magától is eltűnik, ha a szemüveg felmelegszik a szoba hőmérsékletére, ám a hallókészülék esetében nem tanácsos ebben bíznod.

A hallókészüléked ugyanis egy apró számítógép, és nem tesz neki jót a nedves környezet.

A magas páratartalom és a nedvesség következtében ugyanis korrodálódhatnak az elektromos alkatrészek, és lerövidíthetik hallókészüléked élettartamát.

Érdemes hát megtenned az óvintézkedéseket azokon a helyeken, vagy azokban az időszakokban, amikor a hallókészüléked ki van téve nagy hőingadozásnak. Mi most összegyűjtöttük azokat a helyzeteket, amikor leginkább fennáll a hőingadozás lehetősége.

Fürdőszoba

Vannak, akik gyakran a kádba vagy zuhany alá lépés előtt veszik csak ki a hallókészüléküket, és kiteszik azt az egyik polcra. Van, aki a fülében is hagyja, ám mi azt tanácsoljuk, hogy ne tedd ezt!

Pára a hallókészülék csőben - a jelenség, ami a hallásvesztés velejárója

Forrás: Unsplash

A fürdőszoba légköre ugyanis – különösen, ha kedveled a forró zuhanyt – , hamar túltelítődik, és a pára mindenhová kiül: a csempére, a tükörre, a bőrödre, és a hallókészülékedre is.

Hagyd inkább a szobádban a hallókészüléked, és csak akkor tedd vissza a füledbe, ha végeztél, és megszárítkoztál, és a hajad is száraz.

Wellness hétvége

A fürdőszobához hasonló környezetekben is fokozottan fennáll a párásodás lehetősége. Tehát, ha wellnes hétvégét tervezel, vagy szeretsz szaunázni, uszodába jársz, ne vidd magaddal a hallókészülékeidet ezekre a helyekre.

Zárd el őket a szekrényedbe, vagy hagyd a szálloda szobájában.

Ilyen esetekben fokozottan gondoskodj arról is, hogy kiszárítsd a hallókészülékeidet erre alkalmas eszközökkel.

Hidegből a melegbe

Az évszakváltó időszakok során, amikor a hőmérséklet jelentős mértékben különbözik a benti helyiségek és a kinti közben, nagyobb eséllyel képződik pára a hallókészülékben. Nem ritka az sem, hogy a hallókészülék recsegni kezd, vagy elhalkul egy pillanatra, amikor kintről belépsz, vagy kimész otthonról.

Pára a hallókészülék csőben - a jelenség, ami a hallásvesztés velejárója

Forrás: Unsplash

Ilyenkor védd a hallókészülékeidet – akárcsak magadat – sállal, sapkával, hogy alkalmazkodni tudjon a hőmérséklet változáshoz.

Izzadós helyzetek

Az izzadtság és a felhevült test nem a hallókészülék legjobb barátja. Így ezekben a helyzetekben érdemes a hallókészüléked utógondozására nagyobb figyelmet szentelned. Tipikus ilyen helyzet a hosszan elnyúló forró nyári időszakok, vagy a sportolás, edzés.

Ilyenkor nem kell a hallókészülékedet kivenned a füledből, azonban a nap vagy az edzés végén mindig párátlanítsd a hallókészülékedet!

Mivel párátlaníts?

Amellett, hogy odafigyelsz ezekre a helyzetekre, érdemes száz százalékosan eltávolítanod a párát a hallókészülékedből, hogy az mindig száraz legyen, még az olyan napokon is, amikor több párás helyen is megfordultál. Ezt különféle eszközökkel érheted el.

Léteznek párátlanító dobozok, amelyekbe helyezve a hallókészülékeidet, teljesen kiszárítják azt, mindössze pár óra alatt. Mindig kikapcsolt állapotban, elem nélkül tedd be a hallókészülékedet a dobozba, így biztonságosan használhatod. Vannak UV-fénnyel dolgozó párátlanítók is, amelyek nem csak szárítják a hallókészülékeidet, hanem fertőtlenítik is.

Így csökkentheted az esélyét annak, hogy a füledbe bármilyen szennyeződést bejuttass, ami esetleg fertőzést, irritációt alakíthat ki.

Mikor és hányszor használjam?

A párásabb, izzadósabb helyzetek után érdemes rögtön bedobni a hallókészülékeidet a párátlanítóba, egyébként pedig elég, ha naponta sort kerítesz rá. A legjobban úgy építheted be ezt a napi rutinodba, hogy minden este, amikor egyébként is kiveszed a füledből őket, a párátlanítóba hagyod reggelig. A gép ugyanis automatikusan befejezi a szárítást egy idő után, így reggelig is benne maradhatnak a hallókészülékeid.

Elő a kézi pumpával!

Ha nagy, kicsapódó párát látsz a hallókészüléked csövében – különösen a hajlatoknál – akkor válaszd le az illesztéket a hallókészülékedről, és használj szárító pumpát. Ezzel pillanatok alatt át tudod fújni a járatokat, és ki tudod szárítani azokat.

Ezeket az eszközöket nálunk is be tudod szerezni, keress minket bátran Halláspontjaink valamelyikén.

Megnézem, melyik van hozzám legközelebb

A hallásvesztés kötelezettségekkel jár, ilyen a hallókészülékedről való gondoskodás is. Ám, ha megfelelően gondozod, hosszú-hosszú évekig kiszolgál téged, és magas életminőséget biztosít a számodra azzal, hogy hallhatóvá teszi számodra a hangokat.