Hallhatatlan megállónevek, késő vonatok – hallássérült trükkök tömegközlekedéshez
A tömegközlekedés komoly kihívást jelenthet minden hallássérültnek, ami hosszútávon igencsak megnehezítheti az érintettek életét. Nem mindegy, hogy könnyedén tesszük-e meg a napi útvonalat otthonról a munkahelyünkre, orvoshoz, vagy a gyermekünk óvodájába, iskolájába.
Többszörösen akadályozva lehetünk
Az elindulástól a megérkezésig több nehézséggel is meg kell birkóznia egy hallássérült személynek, hiszen számtalan kommunikációs helyzet adódik, amikor a hallásunkra kellene támaszkodnunk.
- jegyvásárlás
- a helyes megállók nevének meghallása
- a bemondott közlemények észlelése
- az utasok viselkedésére való reagálás
Hallássérült trükkök tömegközlekedéshez:
Vásárolj online jegyet!
A jegyvásárlással járó tortúrát – sorbaállás, várakozás – senki sem szereti. Hallássérültként még nehezebb lehet az üveg mögött ülő jegykezelő torz hangját megérteni, és az sem biztos, hogy szájról tudunk olvasni.
A legegyszerűbb megoldás az, ha online ejtjük meg a vásárlást, ha tehetjük. A MÁV járataira például könnyedén vehetsz jegyet online felületen is.
Ha pedig személyes jegyvételre kényszerülsz, mindig jelezd előre, hogy hallássérült vagy, hidd el, sokkal kedvesebben és türelmesebben fognak hozzád állni. Ha nehezedre esik szóban közölnöd, akkor csak mutasd fel a SINOSZ-igazolványod.
Használj utazási aplikációkat!
Még a hallók is elbizonytalanodnak olykor, hogy hol kell leszállniuk és milyen megálló következik utazásuk során. Gyakran hibás megállóneveket írnak ki, és rosszat mondanak be.
Hallássérültként különösen nehezen élheted meg, hogy bizonytalan vagy abban, hogy jó helyen vagy-e és mikor kell leszállnod a járműről.
Használd a Google Maps-et, vagy a BKK Futár alkalmazást a telefonodon, ahol pontosan követheted, hol tartasz éppen.
Ezek az alkalmazások jelzik, ha változás történik, illetve a megállók neveit is kiírják.
Ismerd ki a közlekedési adottságokat!
Azaz, szerezz tapasztalatot, és jegyezd meg, melyik a számodra legmegfelelőbb járat, útvonal. Ha már elég jól tudod, mely járatokon írják ki a megállók neveit, és hol intézed a legegyszerűbben a jegyvásárlást, legközelebb sokkal könnyebb lélekkel indulsz majd útnak, ha tudod, hogy három lehetséges útvonal közül a számodra legkényelmesebben választottad.
Kérdezz bátran!
Hidd el, gyakran a hallók sem értik, mit mondanak be a hangszóróba, olyan nagy a hangzavar a pályaudvaron. Így kérdezz meg bátran egy hozzád közel állót, hogy ismételje el, mit is mondtak be az imént, mert nem hallottad.
Ne hagyd, hogy a bátortalanságod miatt lemaradj a buszodról vagy a vonatodról!
Legyél határozott!
Aki sokat jön-megy, könnyebben belebotlik kellemetlen útitársakba. Egy konfliktushoz azonban elég az is, ha valaki nem fér el melletted, te pedig éppen nem veszed észre, hogy beszél hozzád. Sokan ilyenkor elvesztik a türelmüket, és barátságtalan stílust engedhetnek meg maguknak veled szemben.
Ilyenkor nyugodtan állj ki magadért, mert nem vagy hibás!
Tájékoztasd az illetőt arról, hogy hallássérült vagy, majd tegyél eleget a kérésének. Hidd el, számára sokkal kellemetlenebb lesz a helyzet.
Használj segédeszközöket!
Számtalan hallókészüléket kiegészítő segédeszköz van halláspontjainkon, amelyek segítenek ezekben a helyzetekben jobban hallani. Ez lehet adó-vevő, vagy egy extra beállítás a hallókészülékeden kifejezetten közlekedésre jellemző helyzetekre.