Néhány fontos dolog, amit tudnod kell a korai hallásszűrésről
Tudtátok, hogy a babák már a méhen belül is hallanak? A szülés előtti utolsó hetekben egyre többet fülelnek kifelé, hallásuk már magzati korban fejlődésnek indul. A legtöbb szülőnek a reményteli, izgatott várakozás közben meg sem fordul a fejében, hogy a kezdeti időszakban odafigyeljen gyermeket hallására, pedig kellene.
Miért lenne fontos figyelni a pici babák hallására?
Nem véletlenül tartozik a fülünk a legfontosabb érzékszerveink közé. Egy pici baba a fülén keresztül szerzi meg azokat a hangingereket, hogy a későbbiekben kialakuljon a beszéde.
A beszédfejlődés alapja azonban az ép hallás.
A későn felismert hallásvesztés hatással van a gyermek beszédfejlődésére, kommunikációjára, később a tanulási képességeire és iskolai teljesítményére és szocializációjára is.
Emiatt fontos, hogy még azelőtt észrevegyük a hallássérülés jelenlétét, mielőtt bármilyen tünete jelentkezne a beszédfejlődés elmaradásában! Ennek tüneteiről már írtunk nektek bővebben itt!
Hogyan előzzük meg a bajt?
Rendszeres hallásvizsgálattal és hallásszűréssel!
Egy baba élete első hallásvizsgálatán rögtön szülés után, 0-4 naposan átesik. A kórházakban a csecsemők hallását kétféle, teljesen fájdalommentes módszerrel vizsgálják:
- OAE – otoakusztikus emisszióval,
- illetve BERA- szűrővizsgálattal, alvás közben.
Az előbbi a vezetéses hallásproblémát szűri ki, az utóbbi pedig a veleszületett idegi hallássérülést jelzi. Célszerű mindkettő vizsgálatot elvégezni ahhoz, hogy magabiztosan kijelenthessük, hogy a pici hallása rendben van.
Semmi sem biztos
Sajnos, az újszülött osztályokon végzett hallásvizsgálatok nem mindig hoznak értékelhető, megbízható eredményt, főként az eszközhiány vagy az eszközök nem megfelelő használata miatt.
Előfordul, hogy a kórházban nem sikerült az első hallásvizsgálat, mert a baba sírt, nyugtalan volt, vagy éppen nem lehetett nála hallásreakciót kiváltani, akkor a védőnő végzi el a további hallás vizsgálatokat.
Mikor végezzünk még hallásvizsgálatot?
Az első, teljes körű hallásszűrésre még a kisbaba négy hetes kora előtt sort kell keríteni. Koraszülött babáknál félévente érdemes kontrollvizsgálatot végezni, egészen hároméves korig.
Általánosan pedig elmondható, hogy egészen iskolás korig érdemes nyomon követni gyermekünk hallásfejlődését a következő időpontokban:
- 0-4napos korban,
- 1 hónapos korban,
- 6 hónapos korban,
- 3 éves korban,
- majd az általános iskola és középiskola kezdésekor.
Vannak rizikófaktorok?
Vannak. Ha az alábbiak közül bármelyik lehetőség fennáll vagy igaz, sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a hallás nyomon követésének.
- hallássérült van a családban,
- méhen belüli fertőzés áll fenn (pl.: cytomegalovírus, herpes, rubeola, szifilisz és toxoplazmózis)
- fül- és egyéb csontosodási fejlődési rendellenességek
- transzfundálást igénylő hiperbilirubinémia
- 1500 grammnál kisebb születési súly (koraszülöttség)
- alacsony Apgar-érték
- oxigénhiányos állapot
- újraélesztés
- tartós (több mint 10 napig tartó) gépi lélegeztetés
- inkubátorban vagy születés utáni fertőzések
- sárgaság
- ototoxicus gyógyszerelés (pl.: gentamicin, citosztatikum)
- örökletes tényezők
- hallássérüléssel járó diagnózis megléte (Treacher–Collins-szindróma, Down-kór, Waardenburg-szindróma stb.)
Ezekben az esetekben akkor is félévente audiológiai kontrollt javaslunk, ha az újszülött kori hallásszűrésen a baba hallása megfelelt.
Mit tegyünk, ha kiderül a hallássérülés?
Cselekedjetek gyorsan. A hallássérülés kiderülése után kezdjétek meg a hallókészülék beszerzését, hogy mielőbb megkapja a beszédfejlődéshez szükséges hangingereket a pici. Ezzel egy időben pedig kezdjétek meg a korai hallásfejlesztést, melyet a szurdopedagógus szakember végez.
A szülőként kétféle módon vehetitek igénybe a fejlesztést:
- magánúton,
- vagy a Hallásvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság szakértői vizsgálata által.
A szakértői véleményben kijelölik számotokra a törvényben megfogalmazott óraszámok alapján a lakóhelyhez legközelebb eső utazótanárt, aki a lakóhelyre vagy az adott nevelési intézménybe (bölcsőde, óvoda) jár ki hozzátok fejlesztésre.
A közös cél pedig az, hogy a gyermeketek mielőbb felvegye a fonalat, megtanuljon hallani, beszélni, hogy aztán elinduljon a maga kis útján.